З боку громадян за останній рік суттєво зменшилася кількість пожертв на підтримку ЗСУ.
Видання bloomberg.com припустило, з яких причин це могло статися.
Що на це вплинуло?
Вказується, що це може свідчити про те, що українці вже менш готові фінансувати оборону країни через побоювання щодо політики Дональда Трампа після його вступу на посаду голови Білого дому.
Вказується, що у 2022 році завдяки значним пожертвам з боку українців фонд українського телеведучого Сергія Притули зміг придбати для потреб Міноборони України супутник. Однак, у 2024 році спостерігається геть інша тенденція – українці стали більше економити у фінансуванні воєнних потреб через погіршення економічної ситуації та втому від війни.
Притула поділився зарубіжному виданню, що зараз його фонду доводиться працювати втричі більше, ніж в попередні роки. Цю тенденцію особливо відчутно на тлі погіршення настроїв в країні через просування російських військ, примусову мобілізацію та постійні вимкнення електроенергії в країні.
До того ж, українці мають побоювання, що Трамп може припинити надавати військову допомогу Україні та змусити Київ погодитися на невигідні умови заради встановлення миру.
Радник Офісу президента України Сергій Лещенко додав, що повідомлення про обіцянки Трампа “швидко завершити війну” теж зменшують мотивацію в людей робити пожертви.
Чотири з найбільших в Україні благодійних фондів повідомили, що у 2024 році сума пожертв значно зменшилася. Наприклад, фонд Притули зафіксував зниження пожертв на 20%, а інші організації – на ще більший відсоток. В фонд “Повернись живим” пожертви скоротилися на 15%.
Останнє опитування показало, що більш ніж половина респондентів підтримують ЗСУ, але більше третини зменшили суму внесків порівняно з 2023 роком.