26 квітня 2025 року Україна та світ відзначили 39 річницю катастрофи на Чорнобильській АЕС.
Очільник Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Григорій Іщенко в інтерв’ю УНІАН озвучив терміни.
Відомі деталі
За його словами, зона відчуження, що створилася навколо Чорнобильської АЕС, ще буде залишатися непридатною для проживання щонайменше ще 20 тисяч років. Однак, Іщенко додав, що цю землю можна використовувати для промислових потреб вже зараз. Проте ті території, що були найбільше забруднені, неможливо очистити до безпечного рівня у найближчий час.
Тобто, голова ДАЗВ спрогнозував, що, на жаль, не буде більше “чистих” локацій в Чорнобильській зоні. Він навів дані, що по цезію і стронцію період напіврозпаду 30 років, однак, у плутонію, в уранової групи цей період від 20 тисяч років.
Раніше ми писали, що на пляжах Затоки цим літом заборонено відпочивати
Однак, він додав, що в межах 30-кілометрової зони є так звана “промислова зона”. Тобто, це територія, де найвищий рівень радіоактивного забруднення, але її можна використовувати для промислових потреб.
Тому, влада України, за словами Іщенка, розглядає варіант її перетворення на майданчик для розвитку альтернативної енергетики. Він висловив надію, що робота його відомства буде корисною й призведе до промислового відродження зони відчуження.
Він підкреслив, що в Чорнобильській зоні можливе тільки промислове відновлення, людям там постійно знаходитися, ймовірно, не можна буде. Хіба що тільки тимчасово й це поки що під питанням. Іщенко додав, що людина здатна витримувати певну дозу випромінювання, тому тим, хто погодиться на роботу в зоні відчуження, потрібна буде ротація. Наприклад, якщо робота триватиме 15 днів, то наступні 15 днів людині треба відновлюватися.