В НБУ дали поради, як перевірити справжність грошей 

За результатами 2024 року в Україні рівень підроблення банкнот національної валюти зазнав помірного зростання порівняно з  показниками 2022-2023 років. 

Які банкноти частіше підробляли та як перевірити справжність грошей, радить пресслужба Нацбанку України. 

Важлива інформація

Фінансовий регулятор зазначив, що хоч й зафіксовано зростання підроблених банкнот, ситуація залишається контрольованою та не становить загрози для економіки України. 

За підсумками 2024 року на 1 млн справжніх банкнот гривні припадало близько 5,1 підроблених банкнот. Зазначається, що вищим за ці дані показник був  в 2021 році, коли було виявлено близько 7,1 підроблених банкнот. 

НБУ для порівняння навів дані Європейського центрального банку (ЄЦБ), який повідомив, що аналогічний показник у країнах Європейського Союзу у 2023 році був у понад три рази вищий.   Тоді він становив приблизно 16 підроблених банкнот євро, а в 2021 році – майже вдвічі вищий за український, 12 підроблених банкнот євро.   А ось дані за 2024 рік ЄЦБ ще не оприлюднив. 

Нацбанк вважає, що помірне зростання рівня підроблення банкнот гривні у 2024 році   сталося через збільшену активність зловмисників. Ймовірно, вони адаптувалися до реалій воєнного стану та таким чином бажають перевірити ефективність банківської та правоохоронної систем в протидії таким випадкам. 

Дані про підроблені гроші за 2024 рік. Фото: НБУ

Минулого року, за даними НБУ, найчастіше підроблювали купюру в 500 грн. На них прийшлося 78% від загальної кількості вилучених підробок. Друге місце посідає купюра в 200 грн, її підробляли у 18% від загальної кількості. 

Якщо у українця виникли сумніви щодо справжності банкноти, тоді варто звернутися до банку, який може взяти купюру на проведення експертизи в Нацбанк. Дослідження купюри проводиться безоплатно. Якщо купюру визнано справжньою, клієнту відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти. 

Що стосується іноземної валюти, яку теж визнали справжньою за результатами перевірки, незалежно від ступеня зношення чи пошкодження, мають повернути ініціатору дослідження. Примітно, що підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості. Окрім цього, Нацбанк повинен проінформувати правоохоронні органи, а всі підроблені купюри передаються для розслідування. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *