З 1 січня 2025 року спливає угода, яку ще до повномасштабної війни уклали між собою Україна та РФ стосовно транзиту газу через нашу територію в Європу.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в своєму Telegram-каналі повідомив, за яких умов можливе продовження транзиту газу.
На що може погодитися Україна?
Шмигаль заявив, що наша країна готова виконувати зобов’язання в межах Угоди про асоціацію з ЄС щодо транзиту будь-якого газу, якщо він не російський. Таку заяву голова Кабміну зробив під час зустрічі з прем’єром Словаччини Робертом Фіцо.
Шигаль підкреслив, що пріоритетом України є гарантована енергетична безпека для всієї Європи. Це, зокрема, стосується безперебійного забезпечення природним газом в зимовий період.
Голова українського уряду зазначив, що на рівні всього Євросоюзу та у співпраці з країнами ЄС за минулі роки було зроблено багато всього, щоб забезпечити надійне постачання газу й унеможливити використання будь-якого виду енергії як зброї. Вказується, що протягом десятиліть РФ виконувала це, як звичайну практику у відносинах з країнами-сусідами та Євросоюзом.
Тобто, Шмигаль пояснив, що якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України щодо транзиту будь-якого газу, окрім російського, Київ готовий це питання розглянути, обговорити та реалізувати ці домовленості, якщо вони базуються на основі принципів енергетичної безпеки, як усього ЄС, так і кожної європейської нації.
Що стосується угоди з РФ щодо транзиту газу, то з наступного року Україна її не продовжить. Шмигаль висловив впевненість, що санкційний тиск проти енергосектору РФ варто й надалі продовжувати, оскільки це один з головних елементів примусу країни-агресора до реального миру.